Blog > Komentarze do wpisu
Niedoczynność tarczycy
 
 
10:10:44

 

Niedoczynność tarczycy jest jedną z chorób, które u wielu osób pozostają nierozpoznane. Jakie objawy charakteryzują tę przypadłość? Niski poziom energii, zmęczenie, szczególnie rano, to typowe objawy. Problemy z nadwagą, wiecznie zimne dłonie i stopy, depresja, brak jasności umysłu, bóle głowy, opuchnięcie twarzy i zatrzymywanie płynów, sucha, szorstka skóra, łamliwe paznokcie, chroniczne zaparcia, PMS i nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, sztywność stawów, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem przy wysiłku i ból w klatce piersiowej to tylko niektóre z objawów jakich można doświadczyć przy niedoczynności tarczycy. Należy wiedzieć że osoba na to cierpiąca nie musi mieć wszystkich objawów lecz kilka.

 

Funkcje Tarczycy

 

Gdzie leży i za co odpowiedzialny jest ten gruczoł? Tarczyca składa się z dwóch małych płatów połączonych razem. Jest położona na przodzie szyi, zaraz pod nagłośnią. Tarczyca jest odpowiedzialna za szybkość procesów metabolicznych i dlatego ma wpływ na każdy organ i system w organizmie. Jest stymulatorem metabolizmu analogicznym do pedału gazu w samochodzie. Normalny wzrost wymaga prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Gdy nie działa ona normalnie, organy akumulują odpady metaboliczne i wszystkie ich funkcje stają się spowolnione.

Gdy tarczyca pracuje prawidłowo zużywa aminokwas tyrozynę i jod by wyprodukować hormon zwany tyroksyną albo T4 (zawiera 4 atomy jodu). Jeżeli ktoś spożywa zbyt mało jodu może mu się powiększyć tarczyca, co zwane jest wolem i mieć objawy niedoczynności tarczycy.

Drugim bardzo ważnym hormonem tarczycy jest trójjodotyronina, lub T3, która ma 3 atomy jodu. T3 jest tak naprawdę głównym aktywnym hormonem tarczycy. T4 produkowane jest w tarczycy a następnie przetwarzane w aktywny T3 poza tarczycą. W pewnych warunkach, na przykład w stresie, tarczyca może produkować dostateczną ilość T4 by wyniki testów laboratoryjnych były w normalnym zakresie. Jednakże konwersja T4 w T3 może być inhibowana powodując relatywny niedostatek aktywnego T3. W tych warunkach pacjent będzie miał objawy niedoczynności tarczycy pomimo dobrych wyników. Jak się okazuje ten fakt powoduje to że u wielu osób niedoczynność tarczycy pozostaje nierozpoznana.

Produkcja i wydzielanie T4 z tarczycy jest kontrolowane przez hormon przysadki mózgowej leżącej u podstawy mózgu. Hormon ten zwany jest TSH (ang. thyroid stimulating hormone). Gdy poziom T4 we krwi jest niski, przysadka zwiększa produkcję TSH, które stymuluje tarczycę do wydzielania większej ilości T4. Wtedy za pomocą ujemnego sprzężenia zwrotnego produkcja TSH w przysadce jest zmniejszana. Gdy ktoś ma problem z produkcją T4 z powodu niedoboru jodu lub innej przyczyny, TSH jest podwyższone. TSH próbuje skłonić tarczycę do produkcji większej ilości T4. Gdy poziomy i TSH i T4 są niskie, może to oznaczać problem przysadki z wydzielaniem TSH.

Źródło: Michael Schachter M.D., F.A.C.A.M., 2006. “The Diagnosis and Treatment of Hypothyroidism”. http://www.healthy.net/scr/Article.asp?Id=528&xcntr=1

 

piątek, 01 maja 2009, maya.d

Polecane wpisy

Komentarze
bialka15
2012/11/25 14:11:11
ostatnio trafiłam gdzieś na wypowiedź kobiety, która bała się leczenia tarczycy z obawy przed ew. przytyciem, myślę, że chociaż każdy chory ma wolną wolę i pełen wybór metod postępowania chyba warto zwracać uwagę na to, że tak naprawdę tarczyca zawiaduje całym naszym życiem, a jej choroby mogą temu życiu wręcz poważnie zagrażać
-
2013/11/15 15:04:35
przy tarczycy spektrum objawów jest gigantyczne: www.niedoczynnosc-tarczycy.pl/objawy.php
-
jakuszko84
2016/03/15 10:29:26
koniecznie trzeba postawić na dobrą diagnostykę. Choroby tarczycy mają wiele niebezpiecznych powikłań, zwłaszcza w ciąży. Warto poszukać dobrego endokrynologa który ma duże doświadczenie w leczeniu i skutecznie rozpozna objawy chorej tarczycy.
-
2017/07/24 13:16:52
Dzięki za tekst. To jest niesamowicie szeroki temat. W każdym wypadku warto jednak zrobić badania na tarczycę - więcej o tym tutaj.