Blog > Komentarze do wpisu
Przepis na zdrowe nadnercza – Część I

10:09:43

Dziś zacznę serię czterech notek o tym co można zrobić by wzmocnić nadnercza. Zastrzegam, że nie jestem lekarzem a poniższe informacje pochodzą z tłumaczonego przeze mnie artykułu.

Uwaga

Ponieważ każdy z nas jest inny, używanie substacji odżywczych powinno być dostosowane do potrzeb indywidualnych. To co dla jednej osoby jest odżywką dla innej może być toksyną.

Osłabienie naderczy może zostać całkowicie wyleczone. Czasami potrzeba na to 6 miesięcy czasami 2 lat. Poniżej wymienione jest kilka ważnych kroków: 

1. Usunięcie stresorów. Jest to najważniejszy krok. Stresory emocjonalne, takie jak problemy małżeńskie, rodzinne czy finansowe muszą być koniecznie rozwiązane.

2. Sen. Jest bardzo ważnym by mieć odpowiednią ilość wypoczynku. Należy codziennie iść spać przed 22.00.  Dlaczego? Ponieważ nasze nadnercza zmuszają się do pracy na drugą zmianę żebyśmy mogli pozostać na nogach od 23.00 do 1.00. Jest to dla nich bardzo wyczerpujące. Gdy idziemy spać wczeście mogą one wypocząć. Właśnie pomiędzy 22.00 a 1.00 nadnercza pracują najciężej nad regeneracją organizmu. Powinniśmy również spać do 8.30 lub 9.00 rano, gdy jest to możliwe, poniewać szczyt produkcji kortyzolu wypada pomiędzy 6.00 i 8.00 by nas obudzić i dać energię na cały dzień.

W późniejszych stadiach osłabienia nadnerczy poziom kortyzolu spada i czujemy się zmęczeni. Ciężej jest się rano obudzić. Jeżeli musimy wstać za wcześnie, bardziej obciążamy nadnercza, które muszą wyprodukować więcej kortyzolu gdy on już jest wyczerpany.

Z tego powodu dobry sen w nocy jest obowiązkowy. Bez tego nasze ciała nie mogą się zregenerować. Powinniśmy też spać w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu by zmaksymalizować produkcję melatoniny.

Dla tych, co nie mogą zasnąć, często pomaga doustna dawka melatoniny (0.5 do 3 mg), pół godziny przed snem. Można zacząć od niskiej dawki (0.5 mg) i powoli zwiększać dawkę. Właściwa dawka różni się w zależności od osoby.

Jeżeli masz tendencje do budzenia się o 2 lub 3 w nocy i nie możesz znów zasnąć jest to znakiem nadmiernego stresu. W tym wypadku możesz rozważyć kupno melatoniny o powolnym uwalnianiu. Możesz też wypróbować innych naturalnych środków jak naprzykład 5-HTP  (tryptofan) 50-100mg, wyciągów z nadnerczy i śladowych minerałów. Innym dobrym środkiem jest magnez. Zioła wspomagające sen to korzeń waleriany, chmiel i korzeń lukrecji.

3. Unikaj kawy i napojów z kofeiną. Działają one stymulująco i zakłócają cykl snu. Herbaty ziołowe są dozwolone, bo nie zawierają kofeiny.

4. Unikaj telewizji i komputera. Niektórzy są wrażliwi na światło. Oglądanie telewizji lub praca przy komputerze może zatrzymać produkcję melatoniny, która wywołuje sen. Jeżeli dzieje się tak w twoim przypadku wyłącz telewizor czy komputer o 20.00.

5. Wysiłek fizyczny. Jest to wspaniały sposób na redukcję stresu i dotlenienie organizmu. Ćwiczenia zmniejszają depresję, zwiększają obieg krwi, normalizują poziom kortyzolu, insuliny, glukozy we krwi, hormonu wzrostu i tarczycy oraz ogólnie poprawiają samopoczucie. Kluczem jest by dostosować poziom wysiłku do możliwości. Im większe osłabienie nadnerczy, tym mniej męczące powinny być ćwiczenia.  Prosty wysiłek, jak szybki spacer lub wspnanie się na schody jest łatwy i można go zrealizować prawie wszędzie. Wysiłek nie powinien być większy niż do 50% możliwości i powinniśmy się po nim czuć odświeżeni, nie zmęczeni. Trzeba wypełnić 3 kategorie: wysiłek aerobowy (szybkie chodzenie, pływanie, bieżnia), wysiłek anaerobowy (podnoszenie ciężarów, pompki czy przysiady) oraz rozciąganie (joga, tai chi).

James L. Wilson “Adrenal Fatigue: A Generally Unrecognized But Pervasive Syndrome”. Original Internist. FindArticles.com. 11 Feb, 2009. http://findarticles.com/p/articles/mi_m0FDL/is_4_8/ai_n18612766

 

piątek, 27 marca 2009, maya.d

Polecane wpisy

Komentarze
2016/08/24 00:32:51
Witam dziękuje autorowi za " dobre rady " mam problem z nadnerczami szukałem długo sposobów na regenerację nadnerczy aż trafiłem na ten artykuł. Wszystko co jest opisane w tym artykule zgadza się z tym co się dzieje z moim organizmem stres, godziny spania, późne wstawanie to wszystko miało swoje odbicie na nadnercza. Teraz stosując się do podstawowych " zasad " czuję się znacznie lepiej. Nie jestem śpiący, nie denerwuję się z byle powodu, łatwiej mi się skupić. Dziękuje autorowi jeszcze raz za te rady !:)