Blog > Komentarze do wpisu
Lista objawów wskazujących na niedoczynność nadnerczy

                                                                                                                                                                 12:49:32 

Poniżej zamieściłam listę zaczerpniętą z książki doktora Wilsona, „Wyczerpanie nadnerczy, Syndrom stresu 21ego wieku, która opisuje najczęstsze symptomy osłabienia nadnerczy.

           Ciągłe zmęczenie, na które nie pomaga sen. Pomimo przespanej nocy, budzisz się zmęczony. „Wypoczęty” to obce słowo dla ludzi z osłabionymi nadnerczami.

           Niepohamowana ochota na słone pokarmy. Zjadasz całą torbę chipsów lub dodajesz więcej soli do pokarmów niż kiedyś.

           Wszystko wydaje się przykrym obowiązkiem. Nawet czynności poprzednio przynoszące radość.

           Tendencja do szybkiego męczenia się. Wszystko wymaga więcej wysiłku. Spacer czasami wydaje się maratonem.

           Zmniejszony popęd seksualny. Zbliżenie jest szęsto ostatnią rzeczą na myśli gdy energii ledwie starcza by trzymać głowę do góry.

           Zmniejszona zdolność do radzenia sobie ze stresem. Małe rzeczy, które ci nigdy nie przeszkadzały teraz cię denerwują. Nerwy w korkach, ciągły niepokój, wrzeszczenie na dzieci, niekontrolowane jedzenie, palenie tytoniu i branie narkotyków to niektóre z zachowań, które wskazują, że twoje nadnercza wołają o pomoc.

           Dłuższy czas rekonwalescencji po chorobach, obrażeniach lub traumie. Przeziębienie, które złapałeś w październiku wciąż jest z tobą w grudniu. Przecięty palec goi sie tygodniami. Dwa lata po śmierci ojca ciągle jesteś unieruchomiony przez ból.

           Mniej radości z życia. Niewiele rzeczy wydaje się ciebie interesować. Praca i związki wydają się puste, i prawie nigdy nie robisz nic tylko dla zabawy.

           Łagodna depresja. Po co się wysilać, wszystko wydaje się bez sensu.

           Zwiększony stan napięcia przedmiesiączkowego. Jesteś spuchnięta, zmęczona, humorzasta, masz skurcze i pożądasz czekolady – czy w ogóle może być gorzej?

           Symptomy się pogarszają gdy opuszczasz posiłki lub gdy są one nieodpowiednie. Czujesz potrzebę konsumpcji słodkich przekąsek, coca coli i kawy, żeby uniknąć padnięcia na twarz.

           Mniej skupione myśli, bardziej rozproszone. Często tracisz wątek myśli i jest ci coraz ciężej podejmować decyzje.

           Zawroty głowy przy gwałtownym wstawaniu. Czasem czujesz zaćmienie lub nawet jakbyś miał zaraz zemdleć gdy zbyt szybko podniesiesz się z łóżka lub krzesła.

           Mniej dokładna pamięć. Stałeś się tak nieobecny i roztrzepany, że mógłbyś zostać profesorem!

           Zmniejszona tolerancja. Ludzie wydają się bardziej irytujący niż dawniej.

           Trudności ze wstawaniem rano. Trzy dzwonku budzika a ty wciąż nie jesteś odpowiednio rozbudzony by podnieść głowę z poduszki.

           Popołudniowy „dołek” około 15:00 czy 16:00.

           Lepsze samopoczucie po wieczornym posiłku. Po 18:00 lub po kolacji, czujesz się znów żywy.

           Senność o 21:00 lub 22:00. Jednakże próbujesz z tym walczyć i nie idziesz spać. 

           Zmniejszona produktywność. Wykonanie zadań zajmuje ci więcej czasu i jest ci trudniej przy nim wytrwać. 

           Hipoglikemia. Jeżeli opuszczasz posiłek lub go opóźniasz, skutki mogą być opłakane. 

           Tendencja do tycia, zwłaszcza w talii. Jednak wielu pacjentów skarży się też na spadek masy ciała.

           Niska temperatura ciała.

Żaden z powyższych symptomów pojedynczo nie wskazuje na hypoadrenię, ale wszystkie razem jako syndrom sugerują jej obecność. Pomimo, że osłabienie nadnerczy jest tak częste w dzisiejszych czsach, że zaakceptowaliśmy je jako normę, z pewnością nie jest to normalny stan zdrowia! Te symptomy wskazują na brak adaptacji nadnerzy do doświadcanych stresów. Obecność trzech lub więcej z powyższych symptomów mogą wskazywać na osłabienie nadnerczy. Są one ostrzeżeniami, że coś się musi zmienić…

Poza symptomami wymienionymi powyżej, możesz samemu sprawdzić czy cierpisz na niewydolność nadnerczy przy pomocy poniższych testów:

Test Raglanda (Badanie ciśnienia krwi) – (Wymagane pomoce: przyrząd do pomiaru ciśnienia krwi). Zmierz sobie ciśnienie gdy siedzisz. Potem wstań i natychmiast zmierz ciśnienie jeszcze raz. Ciśnienie skurczowe (pierwsze) powinno wzrosnąć po wstaniu o 8 do 10 mm. Jeżeli spadło, prawdopodobnie cierpisz na hipoadrenię.

Badanie źrenic – (Wymagane pomoce: latarka i lustro). W ciemnym pomieszczeniu patrząc w lustro zaświeć latarką w źrenicę jednego oka. Powinna się skurczyć. Jeżeli po 30 sekundach wciąż pozostaje taka sama, lub gorzej, rozszerza się, prawdopodobnie masz osłabione nadnercza.

Ból przy ucisku na nadnercza (Ponad nerkami).

czwartek, 12 marca 2009, maya.d

Polecane wpisy